Title Image

درباره من

دکتر حمید بهتاش فوق تخصص جراحی ستون فقرات

در آغاز از پدر و مادرم یاد می‌کنم که هر دو آموزگار بودند، هم برای من و هم در مدرسه. زندگی من بر پایه فداکاری آنان استوار شد.

برای آشنایی مخاطبان با افراد، معمولا فهرستی از سوابق دانشگاهی و علمی به عنوان رزومه استفاده می شود اما من سبک صمیمانه تری را برگزیدم تا اطلاعاتی سودمند و به دور از چارچوب مرسوم برای شما ارائه کنم.

من دوره فوق تخصص جراحی ستون فقرات را در دانشگاه علوم پزشکی ایران به پایان رساندم و پس از آن در دانشگاه علوم پزشکی ایران مشغول تربیت نسل جوان جراحان ستون فقرات هستم و همچنین در بیمارستان های مختلف دولتی و خصوصی شهرهای مختلف از جمله بیمارستان های شفا، مهراد ، تهران بیماران ستون فقرات را مداوا می کنم.

گذر زمان استاد کارکشته‌ای است و به من آموخته است زیباترین لذت و مفیدترین شغل کسوت معلمی است. از سوی دیگر کمک به التیام آلام بیماران نیز برای من لذتی بیکران است. و من شاکرم که می توانم هم به عنوان آموزگار رشته پزشکی و هم به عنوان جراح ستون فقرات فعالیت کنم.

در حیطه آموزگاری پزشکی، کلاس درس، پنج تا ده در صد کل زمان آموزش را به خود اختصاص می‌دهد. ابتدا دانشجویان فوق تخصصی، رئوس اهداف و فعالیت های هر جلسه را که توسط هیات آموزش مشخص شده است مطالعه و بررسی کرده و در کلاس درس ارائه می کنند و پس از تبادل نظر و بررسی علمی در کنار استاد کلاس، بیشترین زمان آموزش به صورت عملی به اتاق عمل، بالین بیمار و درمانگاه اختصاص می یابد. بیماران مورد بررسی جمعی توسط استاد و دستیاران تخصصی و فوق تخصصی قرار می‌گیرند و سپس در اتاق عمل زمان محک زدن آموزش‌های تئوری به صورت عملی است. با این حال جراحی تحت نظارت ‌مستقیم‌ استاد انجام می‌شود. این شرایط عملی تاثیر پذیری متقابل استاد و دانشجو را فراهم می آورد و بازدهی آموزشی را ارتقا می دهد.

من خوشحالم که چندین دوره تکمیلی در کشورهای فرانسه، امریکا و آلمان با هدف آشنایی با آخرین روش های علمی و مهارتی گذراندم و از نتایج آن‌ها برای بهبود سطح سلامت مردم کشورم استفاده کنم. از سوی دیگر با برگزاری کنفرانس های سالانه پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، سعی کرده‌ام گام های مفیدی در راه اشتراک تجربیات و ارتقاء سطح علمی جامعه پزشکی بردارم.

جنبه دیگر فعالیت های من مداوای بیماران است که از دو جهت همیشه مرا متاثر می کند. از یک طرف همراه شدن با رنجی است که بیماران به خاطر مشکل فیزیکی خود متحمل می شوند. در سال‌های ابتدای فعالیت پزشکی ام توقع داشتم با مرور زمان درد و گرفتاری بیمارانم امری عادی شود و ناراحتی آنها به خاطر بیماری در من تاثیری نداشته باشد. اما گذشت سال ها نه تنها تحمل رنج را فراهم نکرد بلکه بر شدت آن افزود.

از سوی دیگر لذت بردن از نتایج درمان و شریک شدن در شادی بیماران، جنبه دوم مداوای بیماران است و لذت بیکران مفید بودن را القا می کند. این لذت همراه با مسئولیت سنگین محافظت از جان انسان‌هاست و همچنین سیستم کنترل آنی را به صورت متداوم بهبود می دهد.

من مفتخرم که توانستم برای اولین بار در ایران عمل جراحی ستون فقرات به روش اندوسکوپی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران با موفقیت راه اندازی، سرپرستی و نهادینه کنم.

من همچنین بسیار خوشحالم به خاطر موفقیت در راه اندازی مدرن‌ترین روش‌های جراحی ستون فقرات در بیمارستان بازرگانان کمیته امداد که باعث شد تمامی اقشار جامعه بتوانند از آخرین دستاوردهای پزشکی استفاده کنند.

آموزش جراحی لیزری دیسک کمر به متخصصین مراکز درمانی دولتی و خصوصی از دیگر فعالیت های علمی و پزشکی من است.

در سال های اخیر، برای اولین بار در ایران، درمانگاه مشورتی ستون فقرات را ایجاد کردم که اختصاص به ارائه سرویس های پزشکی و مشورتی به بیمارانی دارد که درمان (طبی و یا جراحی) ستون فقرات آنها موفق نبوده است (Failed Spinal Disease).

فضای مجازی ارتباط با شما عزیزان را امکان پذیر نموده‌ است. هدف این سایت افزایش آگاهی و دانش شما از بیماری‌های ستون فقرات و نحوه تعامل با آنها می‌باشد. مهم‌تر از همه، آگاهی از روش‌های پیشگیری در این رشته می تواند زندگی سالم و بدون مشکلات ثانوی فراهم کند.

در خاتمه لازمست از همسر فداکارم که با‌ صبوری گرفتاری‌های شغلی مرا تحمل کرد و سبب شد بتوانم در این مسیر قدم بردارم قدردانی ویژه نمایم.