Title Image

انحراف ستون فقرات

انحراف ستون فقرات چیست؟

به مواردی اطلاق می شود که ستون بدن از وضعیت طبیعی خود حداقل ۲۰ درجه انحراف (خمش) پیدا نماید.

شایان ذکر است که در نمای روبرو ستون فقرات کاملا مستقیم و در نمای نیمرخ (پهلو) چهار نحنای طبیعی و الزامی دارد. انحراف در نمای روبرو که به طرفین می باشد اسکولیوز (Scoliosis) شناخته می شود.

درنمای نیمرخ اگر ناحیه پشتی دچار خمش (Deformity) بیش از حد طبیعی شود به آن قوز (کوژپشتی) و یا کیفوز (Kyphosis) گفته می شود.

آیا بد نشستن در بوجود آمدن این بیماری موثر است؟ آیا علل دیگری وجود دارد؟

معمولا تاثیری آن ندارد. بیشتر به علت ناشناخته است البته تغییرات زمان رشد سریع (بلوغ)، تغییرات هورمونال، سابقه خانوادگی و اختلال در موارد ریزمغذی (Trace Element) ممکن است موثر باشد.

در انواع مادرزادی اختلالات ژنتیک بخصوص در ازدواج های فامیلی کاملا موثر است. بعضی از این انحراف ها به علت فلج عضلانی (فلج اطفال و یا انواع دیگر) بوجود می آیند.

آیا مراقبت ها و اقداماتی جهت پیشگیری از انحراف ستون فقرات می توان انجام داد؟

معاینات ادواری از بدو تولد توسط متخصص اطفال بسیار کمک کننده می باشد. مشاهده هرگونه عدم تقارن در شانه و فقسه صدری و افتادگی شانه و سر به جلو کمک کننده می باشد.

عدم تقارن فقسه صدری در علامت آدامز (Adams Test) کاملا به راحتی قابل تشخیص است. به این نحو که با خم شدن به جلو (مثل رکوع) علائم عدم تقارن واضع می شود.

نحوه درمان انحراف ستون فقرات چیست؟

درمان به طرق مختلف امکان پذیر است. کمربند (بریس Brace) های مخصوص که توسط مهندسی ارتوپدی فنی ساخته می شود و درمان جراحی که با وسایل مختلف انحراف اصلاح و در وضعیت اصلاح شده ثابت می شود.

در درمان اسکولیوز (انحراف جانبی) ورزش به تنهایی تاثیر ندارد ولی در بعضی از کیفوزها ورزش زیر نظر اهل فن می تواند موثر باشد. قابل ذکر است درمان بسته به شدت انحراف، سن بیمار، نوع انحراف متغیر است و نمی توان برای همه یک نسخه تجویز نمود.

آیا فعالیت ورزشی باعث شروع انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) می شود؟
خیر، مگر اینکه صدمات ناشی از ورزش مثل شکستگی مهره بدنبال سانحه یا موراد مشابه موجب انحراف شود. ورزش چه حرفه ای و یا غیر حرفه ای اگر به روش صحیح انجام گیرد موجب انحراف ستون فقرات نمی شود.
انحراف ستون فقرات
انحراف ستون فقرات: علل، نشانه ها، درمان

انحراف ستون فقرات به مواردی اطلاق می شود که ستون بدن از وضعیت طبیعی خود حداقل بیست درجه انحراف داشته باشد. امام علت ابتلا و روش های درمان آن چیست؟ پاسخ سوالات خود در این مورد را در این صفحه خواهید یافت.