Title Image

درمان دیسک به روش جراحی با برش کوچک

درمان دیسک

درمان دیسک به روش جراحی با برش کوچک

درمان دیسک با جراحی بدون برش

درمان دیسک همیشه با روش های غیر جراحی امکان پذیر نیست و گاهی نیاز به جراحی دارد اما در بسیاری از مواقع درمان دیسک با جراحی با برش کوچک صورت می گیرد. در این روش بوسیله سوزنهایی با قطر حدود ۲-۵ میلیمتر از پوست رد شده وارد دیسک میشویم و اقدامات لازم را انجام میدهیم.

دیسک کمر و درد کمر از معضلات بشر امروزی است. هزینه های خیلی زیادی هم افراد مبتلا و هم دولت ها بابت دیسک کمر ‌کمر درد سالیانه پرداخت‌ میکنند. روش‌های درمانی گوناگون‌ جهت‌ این‌ بیماری پیشنهاد شده است. دارو درمانی ، اب درمانی، کشش درمانی ، ماساژ درمانی و… و همچنین جراحی‌های گوناگون. دراین میان یکی از روش‌های نسبتا جدید جراحی بدون برش پوستی میباشد که‌حدودا چند دهه است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

من اینجا انواع جراحی های بدون برش جهت دیسک را برای شما تشریح خواهم کرد امید که‌ مفید فایده و مقبول افتد.

جراحی بدون برش چیست؟

  در این روش بوسیله سوزنهایی با قطر حدود ۲-۵ میلیمتر از پوست رد شده وارد دیسک میشویم و اقدامات لازم را انجام میدهیم.  اجازه بدید مقدمتا اطلاعات بیشتری به شما عزیزان بدهم. بیماری دیسک علل مختلف دارد که در جای دیگر به آن پرداخته ام. ولی ریشه و علت العلل چند موردی است که توضیح میدهم.

دیسک بین مهره از جنس غضروف است که در زوایای مختلف درهم (جهت افزایش مقاومت آن) تنیده شده میباشد.همانند همه نسوج بدن شروع تغییرات استحاله ای(Degeneration) به دلیل سن از ۲۵-۳۰ سالگی شروع می‌شود. حال به هر دلیلی (فشار ناموزون، صدمات شدید، صدمات خفیف ولی مکرر ….) فشار داخل دیسک افزایش یابد سبب التهاب و بیرون زدگی خفیف دیسک میشود.

التهاب سیستم ایمنی بدن را هوشیار و فعال و بدنبال این هوشیاری حجم دیسک افزایش یافته و به دلیل فضای محدود دیسک درد شدیدی عارض می‌شود. اگر در این مرحله اقدامی جهت درمان دیسک صورت نگیرد درد بیشتر و بیشتر می‌شود و کمردرد به درد سیاتیکی تبدیل می‌شود. گاهی در این مرحله کمردرد کاهش و یا از بین می‌رود و درد سیاتیکی شدیدتر می‌شود.

روش های درمان دیسک

اکنون که با مکانیزم بیماری دیسک تاحدودی آشنا شدید بپردازیم به نحوه درمان دیسک. در مرحله اول بیماری می‌توان از داروهای خوراکی یا تزریقی کمک گرفت. اگر دارو درمانی جواب ندهد اقدام بعدی جراحی است. خوشبختانه پیشرفتهای پزشکی و‌ تکنولوژی در چند دهه اخیر روش جراحی بدون برش را فراهم آورده است.

در این روش برای درمان دیسک با استفاده از سیستمهای پیچیده تصویر برداری و لوله هایی با قطر ۲-۵ میلی متر و با بی حسی موضعی وارد دیسک شده بسته به مرحله بیماری اقدام به ترمیم و یا رفع فشار از روی ریشه های عصبی نمود. دراین روش جراحی‌ می توان از مواد مختلف استفاده نمود.

روش های جراحی بدون برش

جراحی بدون برش با استفاده از لیزر

Percutaneous Laser Disc Decompression ( PLDD)

استفاده از لیزر یکی از روش های درمان دیسک می باشد. برای استفاده از لیزر  با ایجاد حرارت کنترل شده با استفاده از سوزنهای مخصوص و استفاده از دستگاه سی تی اسکن و یا دستگاه رادیولوژی پرتابل وارد دیسک میشویم و با لیزر با طول موج و قدرت قابل استفاده در بدن انسان حرارت مناسب ایجاد و سبب تبخیر آب بین نسجی شده وفشار درون‌ دیسک را کاهش داده و در نتیجه از تخریب بیشتر دیسک جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر بدلیل کاهش فشار درد نیز کم می‌شود. بدین طریق دیسک فرصت ترمیم خواهد داشت و درمان دیسک صورت می گیرد

قابل ذکر است ترمیمی که عنوان شد زمان نیاز دارد، بدین معنا که می بایست مدتی از انجام حرکات نامناسب پرهیز نماییم و ورزش های توصیه شده تحت نظر متخصصین را به درستی انجام دهیم.

 

جراحی بدون برش با استفاده از گاز اوزن  Ozone O3

استفاده از اوزن یک یاز روش های درمان دیسک می باشد. برای ورود به دیسک همان طور که می دانید از سوزن ۲ میلیمتری استفاده می‌کنیم و با استفاده از ژنراتور مخصوص گاز اوزن تهیه شده (گاز اوزن باید همزمان‌ در‌ هنگام‌ عمل تهیه شود) را در نقاط هدف در دیسک وارد و اقدامات لازم را بعمل میاوریم.

اوزن علاوه بر خواص لیزر و RF خاصیت ترمیم کنندگی بالایی در درمان دیسک دارد. براساس تحقیقات گسترده گاز اوزن توانایی کاهش فشار درون دیسکی را دارد و از طرق دیگر این گاز توانایی بسیج سلولهای بنیادی جهت ترمیم دیسک و از طرف دیگر خاصیت بازسازی عروقی را نیز دارد.

یکی از محاسن اوزن استفاده کم خطر آن در دیسک‌های گردنی و ناحیه پشتی میباشد. قابل ذکر اینکه در جراحی دیسک گردن با استفاده از اوزن از دستگاه فلوروئو‌سکوپی استفاده می‌کنیم.

گاهی در کمردردهای مزمن بدلیل دیگری بجز دیسک کمر  می‌توان از گاز اوزن استفاده کرد مثل بیمارانی که قبلا عمل ستون مهره شده‌اند و هنوز کمر درد اذیتشان میکند و یا بیمارانی که به دلایل شغلی کمردرد دارند و دیسکشان سالم است نیز اوزن کمک کننده است. 

درمان دیسک با اوزون
اوزن علاوه بر خواص لیزر و RF خاصیت ترمیم کنندگی بالایی در درمان دیسک دارد.

جراحی بدون برش دیسک و برداشتن آن  Percutaneous Discectomy

حال اگر بیماری دیسک در مرحله پارگی باشد ابزار بسیار ظریف و جدیدی در اختیار ما جراحان ستون فقرات است که با آن ابزار وارد دیسک شده و دیسک تخریب شده که سبب درد و فشار عصبی است خارج نموده و سبب کاهش فشار می شویم و به این روش درمان دیسک صورت می گیرد.

 

محاسن روش جراحی دیسک بدون برش

۱- بیحسی موضعی جایگزین بیهوشی عمومی

۲- زمان عمل معمولا کمتر از ۳۰ دقیقه

۳- زمان بستری در بیمارستان ۶-۸ ساعت

۴- دوران نقاهت کوتاهتر

۵- آسیب نسجی کمتر

۶- دستکاری کمتر نخاع

۷- ترمیم بهتر دیسک بخصوص با اوزن

بعضی مواقع جهت درمان دیسک ممکن است از هرکدام وسایل فوق جهت کاهش التهاب ریشه عصبی تحت فشار استفاده نماییم. این روش تقریبا شبیه عمل بدون برش دیسک میباشد با این تفاوت که روش ورود فرق می‌کند و مقدار ماده مورد مصرف نیز تغییر می‌کند. گاهی برای تشخیص می‌شود ریشه عصبی مورد بحث را با مواد لازم بیحس کرده و نتیجه عمل را پیش بینی نماییم.

تمامی مباحث فوق جایگاه خاص  خود را در تشخیص ودرمان دیسک کمر دارد. در مجموع به دلایل فوق ترمیم نسجی در این روش سریعتر و کاملتر میباشد. نقاهت بعداز عمل در این روش حدود دو ماه میباشد در مقایسه با شش ماه جراحی باز.

  انتخاب نوع عمل بسته به بیماری دیسک شما و نظر جراح شماست. من بالشخصه در روش‌های مختلف جراحی بدون برش دیسک که طی چند سال اخیر جهت بیماران انجام داده ام، استفاده از گاز اوزن را به دلیل محاسن ذکر شده ترجیح میدهم.

قابل ذکر اینکه درکل، بیماران رضایتمندی بالای ۹۰ درصد ‌دارند. ضمنا باید خدمت شما ملاحظه کنندگان عزیز عرض کنم انتخاب بیماران مناسب برای  روش بدون برش میبایست خیلی دقیق و حساب شده باشد.