Title Image

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن توسط دکتر حمید بهتاش فوق تخصص جراحی ستون فقرات

درمان دیسک گردن

دیسک گردن بیماری است که امروزه افرادی زیادی از جامعه با آن درگیر هستند. اما چه بیمارانی نیاز به عمل جراحی دیسک گردن دارند؟ در این مقاله به این سوالات شما پاسخ می دهم.

علائم دیسک گردن چیست؟

قبلا بیماری دیسک گردن را توضیح دادم. به اختصار، کاهش ارتفاع دیسک سبب تغییراتی می‌شود که مفاصل، لیگامانها و خود دیسک متورم شود و به نخاع و ریشه های عصبی فشار وارد کند وعلائم فشار ذکر شده : درد (گردن، سر، بین دو کتف، نهایتا بازو و ساعد) و در مواقع شدیدتر ضایعات عصبی (تغییرات حسی،کاهش قدرت دست و پا ، تغییرات کنترل اسفنکترها) میباشد. پرواضح است که نتایج درمان دیسک گردن (Treatment of Cervical Spondylosis) در مراحل اولیه به مراتب بهتر است.

در مراحل اولیه بیماری دیسک گردن که علائم دردشروع می‌شود میتوان با دارو ،گردن بند،کشش و ورزش درمانی بیماری را کنترل نماییم. مسلما تمامی این مراحل تحت نظر پزشک انجام می‌شود.

سوالی که به ذهن می‌رسد : هر روشی را چه زمان خاتمه دهیم؟ بسیار جالب ، طول مدت درمان با هر روش به عهده پزشک معالج میباشد و مهتر موفقیت و یا عدم آن نیز به عهده پزشک است.

جراحی دیسک گردن

درمان دیسک گردن توسط دکتر حمید بهتاش فوق تخصص جراحی ستون فقرات

چه بیمارانی نیاز به عمل دارند؟ سوالی که ذهن همه را مشغول میکند. اصولا برای درمان دیسک گردن سه گروه نیاز به جراحی دارند:

– درد غیرقابل کنترل و اختلال روزمره

– ضایعات عصبی شدید( کاهش قدرت عضلانی،اختلال اسفنکتری، اختلال در راه رفتن……)

– بدتر شدن ضایعه عصبی

عمل جراحی به دو‌ گروه کلی  باز و بسته تقسیم میشود. البته انتخاب هرکدام از این دو روش بستگی به شدت بیماری دیسک گردن و علائم عصبی از یکطرف و آشنایی جراح با هر یک از دو روش دارد.

جراحی به روش باز

در جراحی دیسک گردن به روش باز پوست و نسوج زیرجلدی را به روش علمی باز مینماییم و به دیسک مربوطه رسیده و فشار را برطرف می‌کنیم، بعد از برداشتن  دیسک پاره شده محل دیسک را با پروتز مخصوص پر مینماییم.  پروتز جایگزین شده در محل دیسک برداشته شده از کاهش ارتفاع بین دو‌مهره جلوگیری میکند.

در این روش طول برش جراحی حدود۵-۷ سانتیمتر میباشد. جراحی باز دیسک با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولا بیمار یک یا دو روز در بیمارستان بستری میباشد. بعد از عمل بیمار بعداز هوشیاری کامل از بیهوشی با گردنبند مخصوص راه می‌رود و روز بعد مرخص می‌شود. دوران نقاهت حدود چهار تا شش هفته میباشد که پرهیز از حرکات ناگهانی و سنگین در برنامه بیمار میباشد.البته انجام ورزش تحت نظر فیزیوتراپ خبره نیز توصیه می‌شود.

در صورت رعایت برنامه توصیه سده بعداز عمل نتایج بسیار عالی است. لازم به ذکر است که بعد از عمل دیسک گردن بیمار هیچگونه استراحت نیاز ندارد. در روشهای جدید جراحی سعی در راه اندازی سریع و برگشت به کار در اسرع وقت میباشد. دوران نقاهت به معنای آمادگی و برگشت به زندگی نرمال است نه استراحت مطلق.

جراحی بوسیله لوله های باریک

در‌ روش دوم جراحی دیسک گردن بوسیله لوله های باریک حدود ۱-۲ میلیمتر و با کمک دستگاههای رادیولژیک وارد دیسک شده و اقدامات لازم را انجام میدهیم.ما در اعمال جراحی باز بعد از کنار زدن عضلات اقدامات جراحی را مستقیم با دست انجام میدهیم ولی در روش کم تهاجمی یا برش کوچک قطر دستانمان را کاهش داده و طول انهارا افزایش. چگونه؟

سوال جالبی است به کمک همان لوله های باریک که اشاره شد. به کمک تکنولوژی جدید ابراز بسیار نازک و کارامد درست شده که به ما جراحان در اینگونه اعمال کم تهاجمی کمک میکند.و ما میتوانیم از ورودی بسیار کوچک همان جراحی سنتی را انجام دهیم. جهت جراحی بزرگ‌تر ورودی حدود ۸ میلیمتر است. گاهی لازم است از چند ورودی استفاده کنیم. حسن جراحی کم تهاجمی ( ورودی کوچک) دوران نقاهت کوتاهتر میباشد.

جهت ورود به نحوه عمل دیسک گردن کم تهاجمی اشاره مختصر به بیماری داشته باشم؛ دیسک بین مهره به دو علت شیمیایی ، مکانیکی و یا هردو موجب درد و سایر عوارض می‌شود.اگر در مرحله شیمیایی باشیم درمان ما نیز شیمیایی است لذا بعداز ورود به نقاط حساس دیسک از مواد شیمیایی ذکر شده استفاده می‌کنیم که در اینگونه اعمال جراحی قطر لوله که وارد بدن می‌شود ۱-۲ میلیمتر میباشد. مواد شیمیایی که جهت درمان دیسک‌استفاده میشود: الکل،دیسکوژل( الکل جامد شده)، امواج لیزر ، امواج رادیویی و گاز ازون است.   

من تقریبا چند سالی است ترجیح میدهم از گاز اوزن استفاده کنم ، که به علت مزایای گاز اوزن میباشد.

قبل از عمل جراحی دیسک گردن
قبل از عمل جراحی دیسک گردن

جراحی کم تهاجمی بیماری دیسک گردن که شامل تخلیه دیسک میباشد، از شکافی حدود ۸ میلیمتر استفاده میکنم و با ابزار مخصوص دیسک پاره شده را تخلیه مینمایم.

قابل ذکر اینکه تقریبا ۹۹٪ بیمارانم را که با اوزن جراحی نمودم بیحسی موضعی گرفتند و حداکثر زمان بستری در بیمارستان حدود چهارساعت ، بعد از ترخیص لازم است جهت بزنیم ناحیه عمل شش هفته از فعالیتهای سنگین پرهیز نمایند.

در عمل کم تهاجمی تخلیه دیسک گردن با شکاف ۸ میلیمتری بیهوشی عمومی و بستری بیمارستان ۳۶-۴۸ ساعت میباشد. دوران نقاهت بعداز ترخیص جهت ترمیم دیسک میباشدو شامل ورزش تحت نظر متخصص طب ورزشی میباشد.

نکته کلیدی: بعداز عمل جراحی دیسک نیاز به استراحت مطلق نیست بلکه ورزش و فعالیت حساب شده حلال مشکلات میباشد.

شاد و سلامت باشید.