Title Image

جراحی دیسک کمر بدون باز کردن

جراحی دیسک کمر بدون باز کردن

جراحی دیسک کمر بدون باز کردن

جراحی دیسک کمر بدون باز کردن یا یکی از روش های جراحی دیسک به حساب می آید. در مراحل اولیه بیماری درمان دیسک کمر با دارو انجام می شود اما در مراحل پیشرفته تر نیاز به مداخله بیشتر می باشد که جراحی بدون باز کردن یکی از تکنیک های آن به حساب می آید. اما چگونه می توان بدون باز کردن جراحی دیسک کمر انجام داد؟ سوالات زیاد شما عزیزان‌ باعث ‌شد که این روش را کامل برایتان توضیح دهم.

مراحل پارگی دیسک کمر

قبلا نیز گفته بودم پارگی دیسک مراحل مختلفی را طی میکند ودر هر مرحله درمان خاص خود را میطلبد. بیماری دیسک (دیسک گردن ، پشت‌ Thoracic و دیسک کمر) در ابتدا تورم ‌دیسک است بدون بیرون زدگی و بالطبع بدون فشار به نخاع که مرحله حاد است. و شخص با گردن درد و کمر درد شدید ( درد موضعی ) مراجعه میکند و گاهی ممکن است کمی دورتر از موضع را هم در‌گیر کند،در گردن به ناحیه شانه ،  در‌دیسک پشتی به پهلوها و دیسک کمر به بالای باسن هم بزند. هم اکنون سوالی ذهن شما را درگیر میکند: اگر فشار به نخاع نداره پس درد به چه علت است؟ آیا جراحی دیسک کمر و یا سایر درمان ها لازم است؟

سوال بسیار به جایی است. دراین مرحله بیماری دیسک کمر به علت ترشحات موادی که سبب التهاب و بدنبال آن درد و اسپاسم عضله می‌شوند مشکل آفرین هستند.حالا بخوبی میتوانید درمان این مرحله را حدس بزنید. بله دارو درمانی با داروهای ضد التهاب میباشد. به خاطر داشته باشید که دارو درمانی میبایست به موقع ، صحیح و به مدت کافی باشد.

اشتباه رایج این است که بعد از کاهش درد دیسک کمر داروی ضد التهابی را قطع کرده و به علت درمان ناقص، بیماری دیسک با شدت بیشتر عود میکند. دارو‌درمانی قدر مسلم توسط پزشک خبره  انجام شود نتیجه بهتری دارد.

تغییرات بیماری دیسک کمر

قبل از توضیح نحوه جراحی دیسک کمر به روش بسته به شکل بالا توجه کنید. این شکل مراحل بیماری دیسک را نشان میدهد. بیماری دیسک کمر (یا دیسک گردن) در این دو مرحله (شروع تخریب و تورم دیسک) را میتوان با دارو درمانی درمان نمود. اکثرا دارو‌ درمانی  موفق است و بهبودی حاصل میشود. گاهی درمان‌ ناموفق بوده و شخص دچار کمردرد تحت‌حاد و یا مزمن میشود که نیاز به مداخله بیشتر است. دراین مرحله است که جراحی بدون برش به کمک بیمار و جراح میاید.

جراحی دیسک بدون برش مگر میشود؟ چگونه؟

سوالی که بلافاصله به ذهن متبادر میشود. نکته قابل اشاره، این که در این د‌و مرحله  هنوز بیماری دیسک قابل برگشت است، لذا اگر بتوانیم تغییری در دیسک بوجود اوریم که روند‌ برگشت را موجب شود نهایتا ترمیم دیسک انجام شده و بیماری دیسک بهبود می‌یابد. پس باید به روشی موادی را وارد دیسک مربوطه نماییم که خاصیت ضد درد ، ترمیم کننده داشته باشد. مواد مختلف که تغییرات مثبت بوجود میاورد: آنزیم کیموپاپایین (که به علت حساسیت زایی منسوخ شده است) الکل ، فنل ، امواج رادیویی(RF) ، لیزر و گاز ازن (O3) میباشند.

روشهای جایگزینی مواد درون دیسک چگونه است؟ آیا میشود خوراکی و یا تزریقی اقدام نمود؟

با توجه به کمبود یا نبود عروق خونی داخل دیسک عملا دو روش فوق موثر نمیباشد. لذا باید به روش مستقیم وارد دیسک شویم، که همان جراحی دیسک کمر به روش بسته با کمک تکنولوژی میباشد. همانطور که قبلا نیز ذکر شد روش جراحی بسته با سوزنهای مخصوص به قطر ۱-۲ میلیمتر از مثلث کوچکی در‌جلوی نخاع وارد دیسک میشویم.

جراحی دیسک کمر به روش بسته
جراحی دیسک کمر به روش بسته

در جراحی دیسک کمر به روش بسته ناحیه ورودی به دیسک کمر را نشان میدهد به نام مثلث «کمبین» که جراح ستون فقرات ایرانی در امریکا دکتر کمبین انرا کشف کرد. ورود به دیسک کمر کاملا در قدام نخاع قرار دارد که از نکات مثبت این روش است. چون نخاع دستکاری نشده و امکان چسبندگی به صفر نزدیک میشود. با کمک سی تی اسکن یا تلویزیون مخصوص اعمال جراحی وارد دیسک شده و اقدامات بعدی را انجام میدهیم.

جاگیری سوزن مخصوص در دیسک ۴/۵ کمری در جراحی دیسک کمر به روش بسته
جاگیری سوزن مخصوص در دیسک ۴/۵ کمری در جراحی دیسک کمر به روش بسته

در شکل بالا در جراحی دیسک کمر به روش بسته محل سوزن ۱ میلیمتری کاملا در ناحیه مرکزی دیسک بین مهره چهار و پنج قرار گرفته ومسیر سوزن مشهود است  که از قدام نخاع وارد مثلث کمبین و سپس وارد دیسک شده است. در این مرحله ما میتوانیم هر چه لازم باشد انجام دهیم. در این بیمار که چند روز قبل انجام شده با بیحسی موضعی (۹۹٪ با بیحسی موضعی) از گاز اوزون O3)Ozone) استفاده کردم.مدت زمان عمل ۴۵ دقیقه و کل زمان بستری در بیمارستان هفت ساعت بود.

 دوران نقاهت

-۲۴ ساعت اول بعداز عمل فعالیت سنگین ‌ممنوع

– تا چهار هفته بعداز عمل خم شدن ممنوع

– ورزش از بیست و چهار ساعت بعداز عمل طبق نظر جراح معالج شروع میشود و ادامه می‌یابد. اولین جرقه که به ذهن میاید : خوب تا کی ادامه میابد؟ حق با شما و سوال جالبی است. همیشه به‌ بیماران میگویم ورزش برای کمر همانند مسواک است برای دندان. حال شما بفرمایید تا چه زمانی ادامه میابد ورزش؟

اکثر افراد میگویند: دکتر جان، اوزون که گازی است سمی در جراحی دیسک کمر چه تاثیری دارد؟

بلی در غلظتهای بالا سمی است ، ولی غلظتی که ما در بیماری دیسک استفاده می‌کنیم خیلی کم است ( حدود سی میکروگرم در یک میلی لیتر).

خواص و اثرات درمانی اوزون

–  ضد درد 

–  ضد التهاب

– تحریک سلول بنیادی ( Stem cell)

– بوجود آوردن عروق خونی جوان در دیسک

مجموعه عوامل فوق دست به دست داده و سبب تحول درمانی در دیسک میشود. در جراحی دیسک کمر به روش بسته اگر بیمار به درستی انتخاب شده باشد و دوران نقاهت را کامل انجام داده باشد نتیجه عالیست، بدون اینکه عمل باز انجام داده باشیم